close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 20 kwietnia 2017

  W Niedzielę Wielkanocną Zmartwychwstania Pańskiego odprawiono, wedle tradycji, mszę w języku polskim w kaplicy La Consolación, Las Palmas, Caracas.

  Jak co roku w Wielkanoc odbywa się  polska msza święta z okazji Zmartwychwstania Pańskiego. Polonia miała możliwość uczestniczyć w ostatniej mszy koncelebrowanej przez ks. Ryszarda Urbańskiego w Wenezueli, który w najbliższych dniach wraca do Polski na zasłużoną emeryturę. Dzięki uprzejmości Pallotynów, którzy prowadzą parafię w pobliskim Guatire, możliwe było zorganizowanie mszy. Świąteczną atmosferę podkreśliły uroczyście odśpiewane pieśni wielkanocne.

   

  Nie zabrakło również „święconek”- znana od wieków polska tradycja poświęcenia pokarmów  wielkanocnych, które później spożywane są podczas rodzinnego śniadania. W skład typowych składników święconki wchodzą: jajka- symbol nowego życia, narodzin, zmartwychwstania, chleb- symbolizuje Chrystusa będącego chlebem życia dla Chrześcijan, sól- która ma chronić od zepsucia, pieprz- symbol nieśmiertelności, wędliny- symbol bogactwa i dostatku.

   

  W celu podtrzymania polskich tradycji religijnych msze w języku polskim odprawiane są w Caracas co roku z okazji świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

  misa
  feligreses
  bendicion de cestas
  20170416_1109351

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: