close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 kwietnia 2017

  W siedzibie Ambasady RP w Caracas, zaproszeni goście wysłuchali utworów kompozytorów z Polski (Fryderyk Chopin) oraz z Węgier (Liszt i Lehar) w wykonaniu wenezuelskich artystów.

  Zaproszeni goście wysłuchali przemówienia Chargé d'affaires a.i. Mileny Łukasiewicz, w którym podkreśliła znaczenie Grupy Wyszehradzkiej, jej historii i roli na arenie międzynarodowej. Następnie odbył się koncert utworów Chopina, Liszta i Lehara w wykonaniu słynnego wenezuelskiego pianisty Davida Ascanio, i śpiewaczki sopranowej Karine Ochoalcala. Publiczność zachwyciła się przepięknym wykonaniem w języku polskim chopinowskiego "Życzenia". Po koncercie odbyła się degustacja polskich dań, w tym tradycyjnych ruskich pierogów i z kapustą i z grzybami.

   

  Istotną rolę odegrała obecność reprezentantów innych krajów Grupy Wyszehradzkiej takich jak Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Hawanie czy Konsul Honorowy Węgier w Caracas. W połowie czerwca planuje się kolejne wydarzenie dotyczące grupy V4, kiedy to prezydentura pro tempore przechodzi z rąk z Polski do Węgier.

   

  Kontekst polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4)

   

  W ciągu ostatnich 25 lat kraje V4 rozwinęły ścisłą współpracę opartą na wspólnych wartościach i interesach. V4 stała się dobrze rozpoznawalny symbolem udanej inicjatywy służącej realizacji wspólnych interesów i centralnym elementem współpracy w Europie Środkowej.

   

  Jest to piąta prezydentura Polski, która zbiegła się z 25. rocznicą powstania Grupy Wyszehradzkiej, co jest doskonałą okazją do podsumowania i analizy aktualnych osiągnięć. Celebrując tę rocznicę jednocześnie zaprasza się głębokiej refleksji na temat przyszłych kierunków rozwoju Grupy i jej roli w Europie. Szczyt NATO 2016, organizowany przez Polskę, był odpowiednią okazją do intensyfikacji dialogu na temat kwestii bezpieczeństwa w obrębie grupy, oraz zjednoczenia głosu na poziomie Sojuszu zarówno na szczycie, jak i podczas przygotowywania i realizacji ważnych decyzji.

   

  Refleksja jest żarliwsza niż kiedykolwiek. Europa stoi w obliczu wyzwań i trudnych problemów. Kryzys imigracyjny i wyzwania dla przyszłości strefy Schengen, niestabilność i konflikty u naszych wschodnich i południowych sąsiadów, zagadnie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, spowolnienie gospodarcze i nierówności makroekonomiczne, które osłabiają konkurencyjność UE oraz braki w rozwoju infrastruktury transportowej i energetycznej są uważane wyzwań do pokonania. Istnieje również ryzyko nawrotu fragmentacji politycznej i gospodarczej naszego kontynentu, które mogłyby zakłócić projekt integracji europejskiej.

   

  Państwa V4 powinny starać się sprostać tym wyzwaniom. Odgrywają one szczególną rolę zarówno w rozwiązywaniu konkretnych problemów i  stanowią konstruktywny wkład w dalszy rozwój procesu integracji. Dlatego konieczne jest zintensyfikowanie współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów. Grupa Wyszehradzka może skutecznie reprezentować istotne kwestie dla państw członkowskich UE z Europy Środkowej, jako aktywnych uczestników debaty na temat integracji europejskiej. Pokazaliśmy wiele razy, że kraje V4 są rzetelnymi partnerami, jeśli chodzi o podejmowanie wspólnych wyzwań. W tym samym duchu, jesteśmy gotowi utrzymać ścisłą współpracę z partnerami z UE, z myślą o poprawie zdolności UE do osiągnięcia kompromisu i wzmocnienia jej spójności wewnętrznej. Naszym wspólnym celem jest pomoc UE w wyzwaniach dnia dzisiejszego i ostatecznie wzmocnić Europę.

   

  Charakter i szeroki zakres aktualnych wyzwań, przekraczający poziom UE, pozwala V4 skutecznie inspirować współpracę między krajami Europy Środkowej i Wschodniej, obejmujących obszar między Bałtykiem, Adriatykiem aż po Morze Czarne. Grupa Wyszehradzka powinna odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu szerszego porozumienia w celu rozwiązania konkretnych problemów. Musimy w większym stopniu wykorzystać synergie instytucjonalne (współpraca między różnymi poziomami / formami współpracy w Europie) oraz synergie funkcjonalne (stworzenie koalicji państw do rozwiązywania konkretnych problemów). Instrumenty i mechanizmy współpracy z innymi państwami członkowskimi UE a partnerami spoza Europy, które zostały opracowane do tej pory, wykazały szczególną wartość Grupy Wyszehradzkiej oraz jego zdolności do wprowadzania zmian.

    

  DÚO a due 

   

  Ścieżka kariery Kariny Ochoalcalá, sopran i Davida Ascanio, pianisty obejmuje występy z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w 40 krajach na 5 kontynentach. Interpretują oni muzykę zarówno wielkich uniwersalnych kompozytorów wszech czasów, a także muzykę  latynoamerykańską i hiszpańskiej. Biorąc pod uwagę międzynarodowy sukces postanowili oni założyć duet „DÚO a due”, innowacyjny w formie prezentacji i realizacji. Tym samym, duet miał okazję występować w wielu miastach w Niemczech, Korei Południowej, Kolumbii i Wenezueli, zdobywając uznanie krytyków, jak i publiczności. Już po raz trzeci rok z rzędu duet pojawił się w Niemczech w grudniu 2016 roku oferując serię siedmiu koncertów w Berlinie, Otzberg, Darmstadt, Frankfurt, Essen, Kolonii i Bonn.

  Milena Lukasieewicz Jefa de la Misión Hizo la
  Henrique BechhoffMaio Caliche Embajadora Unión E
  Henrique Bechhoff Consul Honorario de Hungria y
  en el jardin
  Embajador de Indonesia Mochammad Luthefie Wladim
  Eduardo PorrettiEmbajador de Argentina Milena Luk
  David Ascanio Pianista y Karina Ochoalcala Sop
  David Ascanio Pianista y Karina Ochoalcaala So
  Consul de Rep Checa invitado
  con la soprano
  comiendo pierogis
  Joanna Bułkowska Milena Łukasiewicz Ewa Gumpert

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: