close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • POLONIA W WENEZUELI

 • W dniu 19 Czerwca 2015 r.  w Ambasadzie RP w Caracas miało miejsce zakończenie roku szkolnego 2014/2015  „Spotkania z Kulturą Polską i Językiem Polskim”.

   

  Uczniowie, uczestnicy kursy przygotowali przedstawienie zatytułowane cytatem z „Wesela” Wyspiańskiego „A to Polska właśnie”.

   

  Motywem przewodnim był fragment wiersza W. Chotomskiej „Wracaj do domu dzieciństwa swego, wracaj nawet gdy trudno jest wracać” oraz słowa wypowiedziane kiedyś przez ś.p. Feliksa Żubra – wyjątkowego Polaka zamieszkałego w Wenezueli: „Jednym z dowodów miłości do Ojczyzny, jest znajomość jej historii”. Na spotkaniach piątkowych najwięcej mówiło się właśnie o historii naszego kraju i przedstawienie odzwierciedliło ten patriotyczny nastrój.

   

  Obecny był Pan Ambasador z żona, która patronuje tej inicjatywie. Oboje w swoich wystąpieniach pogratulowali uczniom ich osiągnieć,  jak i podtrzymali swoje intencje do kontynuowania dalej spotkań przybliżających Polakom mieszkającym w Wenezueli  kraj swoich przodków. Obecni też byli inni pracownicy Ambasady oraz osoby zaproszone. 

   

  Przemawiali też sami uczniowie – po polsku, dziękując Ambasadzie za zorganizowanie tych spotkań i umożliwienie im, oprócz nauki języka i wiedzy o Polsce, również poznanie siebie nawzajem i  nawiązanie nowych życzliwych i serdecznych kontaktów. Po części oficjalnej były kwiaty, nawet łzy wzruszenia, upominki od Ambasady dla uczniów i huczne ucztowanie, objadanie się domowymi tradycyjnymi smakołykami. W takiej miłej atmosferze i w eleganckich strojach podkreślających polskość,  wszyscy z biało-czerwoną  różyczką przypiętą  do  klapy  (zrobione przez uczennice), zakończył się 1-szy etap Spotkań z Kulturą i Językiem Polskim.

   

  (Zdjęcia: Ambasada RP w Caracas)

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: