close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 września 2018

  Uroczystość odbyła się na terenie Yacht Club, z pomocą Konsula Honorowego Polski na Grenadzie, a wśród zaproszonych były osoby takie jak Główny Gubernator, Minister Spraw Zagranicznych, dwóch wiceministrów, między innymi gośćmi.

  Milena Łukasiewicz chargé d'affairs Polski podziękowała panu Andrzejowi Bierzyńskiemu, który jest żywym dowodem na istnienie różnorodnych powiązań między oboma krajami i ich doskonałych stosunków dwustronnych. Wyraziła również chęć nawiązania stosunków między Polską a Grenadą jeszcze bardziej cementujących współpracę kulturalną i gospodarczą.

   

  Podczas ceremonii wiele osób wykazało zainteresowanie COP24, który odbędzie się

  w Katowicach i wielu krajach karaibskich wyraziło zainteresowanie uczestnictwem. Odbył się również pokaz krótkometrażowych filmów historycznych, o życiu Ojców Niepodległości – najważniejszych i symbolicznych mężach stanu swoich czasów w Polsce.

   

  W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na europejskich mapach politycznych, Polska odzyskała niepodległość. Zawdzięcza to głównie wytrwałości i poświęceniu aktywnej części

  społeczeństwa polskiego, która w okresie niewoli wykazała swoją przynależność do

  języka i kultury narodowej myśląc o nowych pokoleń młodych Polaków. Polskie nadzieje na odzyskanie niepodległości wzrosły na przełomie wieków, kiedy spory między najeźdźcami - Rosją z jednej strony, a Niemcami i Austro-Węgrami z drugiej – zaczęły narastać. Gdy wojna na zachodzie zakończyła się w październiku / listopadzie i Imperium Austro-węgierskie rozpadło się, Polacy zaczęli rozbrajać okupantów i tworzyć niezależne instytucje państwowe. 11 listopada 1918 roku w Warszawie, po uwolnieniu od niemieckiej niewoli, władzę cywilną i wojskową przejął od Rady Regencyjnej generał Józef Piłsudski, jako nowa głowa państwa. Rozpoczął się wówczas nowy epizod w polskiej historii.

   

  Jak powiedziała pani Łukasiewicz, jej nadzieją jest wykorzystanie tych obchodów jako punktu wyjścia dla wzmocnienia dwustronnych i wielostronnych relacji między dwoma krajami w każdym

  aspekcie: politycznym, ekonomiczno-handlowym, kulturowym i naukowym.

  Ministro y Consul Honorario
  con el Ministro
  algunos presentes

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: