close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 kwietnia 2019

  Na pierwszym kongresie Sekcji Ameryki Łacińskiej i Karaibów (LACA) Society for Conservation Biology (SCB) polska badaczka zaprezentowała swoje studia w Wenezueli i wraz z wenezuelskimi naukowcami zainicjowała projekt ochrony rekina wielorybiego w regionie Karaibów.

  Uniwersytet Zachodnich Indii w Trynidadzie i Tobago gościł inauguracyjny Kongres Ameryki Łacińskiej i Karaibów na rzecz ochrony przyrody (LACCCB). Hasło Kongresu brzmiało "Wzmacnianie kontaktów dla ochrony przyrody między Karaibami i Amerykami", które zostało spełnione podczas kilkunastu paneli, seminariów, warsztatów przed- i pokongresowych. Polska badaczka, dr Izabela Stachowicz, dzięki wsparciu ze strony Ambasady RP w Caracas mogła przedstawić różne odsłony zaburzeń środowiskowych - utratę siedlisk, fragmentację lasów i pożary na Gran Sabana w Wenezueli. Są to aktualne i najpilniejsze zagrożenia dla różnorodności biologicznej, które były badane w Wenezuelskim Instytucie Badawczym w Caracas.

   

  Podjęto również ważną inicjatywę, aby ustanowić rekina wielorybiego gatunkiem flagowym w celu promowania integracji krajów Karaibów i Ameryki Łacińskiej w kwestiach naukowych i edukacyjnych na rzecz ochrony przyrody.  Wenezuelskie Centrum Badań nad Rekinami proponuje międzynarodowy program szkoleniowy dla personelu naukowo-technicznego w zakresie biologii, rybołówstwa i ochrony rekinów, w szczególności na Małych Antylach.

   

  Podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia uczestnicy mogli delektować się różnymi potrawami z kuchni trynidadzkiej i lokalną muzyką. Miła atmosfera Uniwersytetu Zachodnich Indii służyła integracji uczestników kongresu i wymianie cennych idei.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: