close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 26 lipca 2018

  Polscy emigranci bądź ich potomkowie stoją za sukcesem rozpoznawalnych na świecie produktów i marek. Zegarek Patek Phillipe. Pojazd księżycowy LRV. Komputery Apple i Commodore. Serwis YouTube. Aplikacje i platformy Azimo, Booksy, Brainly, Growbots, UXPin. Przybywa osób, które za granicą studiują, pracują lub zakładają firmy. Kim są współcześni cyfrowi nomadzi i e-migranci? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie to cel projektu badawczego E-MIGRACJA - Polska Diaspora Technologiczna, prowadzonego przez Muzeum Emigracji w Gdyni i fundację PLUGin

  Dziś siłą napędową gospodarki opartej na wiedzy są osoby o wysokich interdyscyplinarnych kompetencjach. Wśród nich często są polscy emigranci. Projekt E-migracja. Polska Diaspora Technologiczna, który rozpoczęło Muzeum Emigracji w Gdyni, to pierwsze kompleksowe badanie społeczności polskich profesjonalistów zatrudnionych w innowacyjnych sektorach gospodarki. Partnerem projektu jest londyńska fundacja PLUGin - Polish Innovation Diaspora, zrzeszająca przedstawicieli polskiej diaspory technologicznej na świecie.

  - Chcemy dowiedzieć się kim są przedstawiciele polskiej diaspory technologicznej: w jakich zawodach pracują, w czym się specjalizują, gdzie mieszkają. Interesuje nas charakter ich emigracji, czy jest trwały czy czasowy, jakie motywy stały za decyzją o podjęciu pracy za granicą, jakie posiadają plany na przyszłość i czy są one związane z Polską - mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

  Celem projektu jest zidentyfikowanie, zbadanie i opisanie polskiej „diaspory technologicznej" na świecie. Badanie skierowane jest do Polaków, którzy wyemigrowali, osób o polskich korzeniach oraz ciekawej i coraz liczniejszej grupy transmigrantów i nomadów, a także profesjonalistów, którzy realizują swoje kariery globalnie, ale nie podjęli decyzji o opuszczeniu kraju na stałe.

  - Przygotowaliśmy ankietę zawierającą ponad 30 pytań, dotyczących różnorodnych emigracyjnych doświadczeń. Ankieta jest dostępna na witrynie projektu www.e-migracja.eu. W oparciu o model tzw. kuli śnieżnej chcemy zebrać jak najwięcej danych ilościowych. W drugim kroku planowanym na 2019 rok, przeprowadzimy uzupełniające badania jakościowe. - mówi dr Rafał Raczyński, kierownik działu historyczno-badawczego w Muzeum Emigracji.

  Jeżeli identyfikujesz się z „Polską Diasporą Technologiczna”, działasz w nowoczesnych obszarach gospodarki opartej na wiedzy, wypełnij ankietę na stronie e-migraja.eu i prześlij dalej informację o projekcie wśród Twoich kontaktów. Badanie zajmuje zaledwie kilka minut. Wypełniając ankietę przyczynisz się do lepszego zmapowania i zsieciowania społeczności polskich e-migrantów.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


  http://www.polska1.pl/upload/redactor_images/mkidn%20logo%20200.jpg

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: