close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 20 września 2018

  Otwarcie odbyło się w obecności władz BMHS: Prezydenta Sir Trevora Carmichaela, Wiceprezydenta Justina Robinsona i Maureen Davis, dyrektor Alissandra Cummins, zastępcy Dyrektora Kevina Farmera i Natalie MacGuire, którzy udostępnili przestrzeń, a także Konsula Honorowego Polski na Barbados, Pana Michael Armstrong.

  W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na europejskich mapach politycznych, Polska odzyskała niepodległość. Zawdzięcza to głównie wytrwałości i poświęceniu aktywnej części społeczeństwa polskiego, która w okresie niewoli wykazała swoją przynależność do języka i kultury narodowej myśląc o nowych pokoleń młodych Polaków. Polskie nadzieje na odzyskanie niepodległości wzrosły na przełomie wieków, kiedy spory między najeźdźcami - Rosją z jednej strony, a Niemcami i Austro-Węgrami z drugiej – zaczęły narastać. Gdy wojna na zachodzie zakończyła się w październiku / listopadzie i Imperium Austro-węgierskie rozpadło się, Polacy zaczęli rozbrajać okupantów i tworzyć niezależne instytucje państwowe. 11 listopada 1918 roku w Warszawie, po uwolnieniu od niemieckiej niewoli, władzę cywilną i wojskową przejął od Rady Regencyjnej generał Józef Piłsudski, jako nowa głowa państwa. Rozpoczął się wówczas nowy epizod w polskiej historii.

   

  Józef Piłsudski był osobowością wielowymiarową. Socjalistycznym rewolucjonistą, wojownikiem o niepodległość, pisarzem, więziniem politycznym, a we wczesnych latach odrodzonej Polski naczelnym dowódcą Wojska Polskiego i głową państwa. Jako żołnierz prowadził swój naród do suwerenności, którą Polska odzyskała zaledwie sto lat temu, w 1918 r. Dwa lata później bronił jej przed agresją bolszewicką ze strony Rosji. Jako polityk rozpoczął budowę nowoczesnej republiki demokratycznej. Po pierwszej wojnie światowej był jednym z architektów pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Piłsudski należy do najbardziej znanych w Polsce postaci i jedenego z najbardziej znanych Polaków na świecie.

  BMHS

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: