close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STOSUNKI POLITYCZNE

 • Polska i Wenezuela nawiązały stosunki dyplomatyczne w roku 1933, zostały one następnie wznowione po II wojnie światowej w roku 1945.W 1952 roku, podczas rządów Marcosa Péreza Jiméneza, Wenezuela zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Polską, by wznowić je następnie w roku 1960.Stan i dynamika stosunków polsko-wenezuelskich po wojnie zmieniały się w zależności od koniunktur politycznych, typowych dla okresu zimnej wojny. Stosunki z Polską nie stanowiły priorytetu wenezuelskiej polityki zagranicznej, zorientowanej bardziej na kontynent amerykański, OPEC i kraje rozwijające się. Niemniej jednak, zmiany polityczne i gospodarcze w Europie i Polsce po 1989 rozbudziły zainteresowanie Wenezueli rozwojem współpracy z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polską.


   

  W listopadzie 1993 roku podpisano w Caracas porozumienie w sprawie stałego systemu konsultacji na szczeblu wysokich funkcjonariuszy Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Wenezueli.W listopadzie 1996 roku, podczas konsultacji w Caracas na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, dokonano wymiany not na temat zniesienia wiz dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych. Umowa weszła w życie 21 grudnia 1996 roku. Dnia 19 maja 1999 powstała w Warszawie polsko-wenezuelska grupa parlamentarna, w skład której weszlo 4 posłów i 1 senator.Delegacja wenezuelska pod przewodnictwem wiceministra SZ Jorge Hidalgo Valero Briceño wzięła udział w konferencji „Ku Wspólnocie Demokracji" w Warszawie w dniach 26-27 czerwca 2000 roku.W czerwcu 2002 roku miały miejsce w Warszawie konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Stronę polską reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Załucki, wenezuelską - wiceminister Arévalo Méndez Romero. W ramach tegoż systemu regularnych konsultacji, w listopadzie 2003 roku przebywala w Wenezueli polska delegacja pod kierownictwem wiceministra A. Załuckiego, która przeprowadziła rozmowy z wiceministrem A. Mendezem i spotkała się z przedstawicielami rządu i najważniejszych wenezuelskich firm. Kolejna runda konsultacji polityczno-gospodarczych odbyła się w Warszawie, 16 października 2006 r. Wiceminister spraw zagranicznych Wenezueli Rodrigo Chaves spotkał się w wiceministrem spraw zagrnicznych RP Witoldem Waszczykowskim, a także z wiceministrem gospodarki, Andrzejem Kaczmarkiem.

   

  W dniu 27 stycznia 2013 r., podczas VII szczytu Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Unii Europejskiej (UE), w Santiago de Chile, podpisano nową umowę o współpracy między Polską a Wenezuelą. Stronę polską reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Wenezueli Elias Jauá. Umowa stanowi dobrą podstawę do dalszej współpracy w obszarach wspólnego zainteresowania obu krajów. Tekst umowy znajduje się tutaj.

   

  W 2014r. planowana jest kolejna I sesja Komisji Mieszanej między Polską i Wenezuelą, co pokazuje, że dialog polityczny jest rozwijany. Zakłada się, iż przyniesie on konkretne wyniki w postaci nowych umów pomiędzy firmami z Polski i Wenezueli.  

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: