close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INFORMACJE DLA PODRÓZUJĄCYCH

 •  

   

   

  Informacje dla obywateli polskich podróżujących do krajów akredytacji Ambasady RP w Caracas dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz w serwisie Polak za granicą. Z serwisu dowiedzą się Państwo m.in. czy podróżując potrzeba jest wiza, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. „Polak za granicą” zawiera również listę porad dla podróżujących oraz ostrzeżenia.

  Korzystasz ze smartfonu lub tabletu? Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację MSZ iPolak i czuj się bezpieczniej. iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę.

   

   

   

  Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwy konsulat/wydział konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne (ambasadę).

   

  Polecane strony:

  Bezpieczne wakacje – poradnik dla udających się w podróż zagraniczną

   

   

  TRYNIDAD I TOBAGO – zagrożenie zamachami terrorystycznymi

  09.02.2018

   

  Służby Trynidadu i Tobago dokonały w ostatnim czasie zatrzymań w związku z podejrzeniami planowania ataku terrorystycznego podczas karnawału w dniach 12-13 lutego.

   

  W związku z powyższym Ambasada RP w Caracas sugeruje obywatelom polskim przebywającym na Trynidadzie i Tobago zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych, stosowanie się zaleceń służb porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

   

   

  JAMAJKA

  22.01.2018

  Stan wyjątkowy w Montego Bay, Jamajka

   

   

  W czwartek 18 stycznia premier Jamajki pan Andrew Holness wprowadził stan wyjątkowy w turystycznym regionie Saint James (Montego Bay). Rząd wymierzył działania zmierzające do eliminacji rosnącej przestępczości i bezprawia w szczególności w najbardziej znanym turystom mieście Montego Bay. Na ulice wyprowadzono wojsko, które wraz z policją kontroluje miasto i pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców. W ostatnim czasie nasiliły się w regionie rozboje, napady i morderstwa.

   

  Turyści przebywający na wakacjach mają zabronione wychodzenie z hoteli. Loty samolotów i rezerwacje hotelowe jednakże nie zostały odwołane. Lotnisko międzynarodowe funkcjonuje bez przeszkód.

  Zaleca się wszystkim podróżującym do Montego Bay zachowanie szczególnych środków ostrożności, a wręcz rozważenie odwołania rezerwacji. Proszę przestrzegać instrukcji lokalnych władz porządkowych oraz zaleceń hotelowych.    

   

   

  WENEZUELA

   

   

  NOWOŚCI:

  03.01.2018

   

  W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Wenezueli.

   

  W całym kraju, w szczególności w Caracas, dochodzić może do demonstracji i niepokojów społecznych.

   

  W kraju występują braki w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby, w tym leki i szczepionki.  Odnotowuje się ciągły wzrost przestępczości. Notorycznie występują braki paliwa. Brak jest dostępu do gotówki, a systemy płatności elektronicznej często są niewydolne. 

   

  Możliwe są poważne utrudnienia telekomunikacyjne, w transporcie lądowym oraz lotniczym. Niektóre międzynarodowe linie lotnicze ograniczają połączenia z Wenezuelą, a dostępne loty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.

   

  W przypadku dalszego pogorszenia sytuacji, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim w Wenezueli mogą być ograniczone.  

   

  Osobom przebywającym w Wenezueli zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji, unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Zaleca się również zgłoszenie podróży w systemie rejestracji Odyseusz oraz o kontakt z Ambasadą RP w Caracas.

   

   

   

  Informacja o stanie bezpieczeństwa w Wenezueli

   

  W związku z pogarszającą się sytuacją polityczno-ekonomiczną w Wenezueli Ambasada RP w Caracas zaleca ograniczenie podróży do tego kraju do niezbędnego minimum.

   

  Wysoka inflacja, dewaluacja lokalnej waluty, duże braki podstawowych produktów spożywczych i lekarstw powodują niezadowolenie społeczne. Podczas zgromadzeń i demonstracji w większych ośrodkach miejskich może dochodzić do plądrowania sklepów i starć z policją. Dodatkowo, regularnie występują utrudnienia w komunikacji i w transporcie.

   

  Zaleca się podróżowanie tylko w wyjazdach zorganizowanych, w celach biznesowych lub odwiedzin rodziny. Obywatele polscy przebywający w Wenezueli powinni jednak zachować szczególną ostrożność, na bieżąco monitorować sytuację bezpieczeństwa, unikać zgromadzeń publicznych i demonstracji, a w przypadkach alarmowych porozumieć się z Ambasadą RP w Caracas. Przypominamy o możliwości rejestracji podróży w systemie Odyseusz.

   

  Ambasada RP w Caracas informuje, że - zgodnie z decyzją prezydentów Wenezueli i Kolumbii - od dnia 11 sierpnia 2016 r. granica na 5 przejściach granicznych między oboma krajami została ponownie otwarta dla ruchu pieszych w godzinach 6:00 - 21:00. Planowane jest również przywrócenie ruchu samochodowego. Ze względu jednak na duże zagrożenie przestępczością zorganizowaną, na terenach przygranicznych nadal należy zachować specjalne środki bezpieczeństwa. 

   

  Ze względu na duże zagrożenie przestępczością zorganizowaną na całym terytorium kraju, a w szczególności w dużych miastach jak Caracas, Valencia, Maracaibo, Barquisimeto, Barcelona, w tym w okolicach międzynarodowego portu lotniczego Maiquetia-Caracas, należy zachowywać specjalne środki bezpieczeństwa. Turyści często padają ofiarą zorganizowanych grup wyłudzaczy. Coraz częściej dochodzi też do porwań dla okupu oraz napadów z wykorzystaniem broni palnej, które mogą zakończyć się śmiercią. Bezwzględnie należy unikać podróżowania po zmroku i wykorzystywać wyłącznie zaufane środki transportu.

   

   

   PRZEPISY CELNE

   

  Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu:  deklaracja celna, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.

   

  NARKOTYKI

   

  Ambasada RP w Caracas zwraca się z ostrzeżeniem do podróżujących do Wenezueli w związku z przypadkami zatrzymań obywateli polskich przy próbie przemytu narkotyków. Wyroki za próby przemytu narkotyków są wysokie - 15 lub więcej lat więzienia. Warunki w wenezuelskich więzieniach są bardzo trudne (kłopoty z zaopatrzeniem w podstawowe artykuły żywnościowe i higieny osobistej, duża skala przemocy w więzieniach).

   

  INFORMACJA DLA PODRÓŻUJĄCYCH Z WENEZUELI DO BRAZYLII

   

  Ambasada RP w Caracas przypomina wszystkim podróżującym z Wenezueli do Brazylii, że przy przekraczaniu granicy obowiązuje ważne szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), dokonane przynajmniej 10 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy wenezuelsko-brazylijskiej. Brak zaświadczenia o szczepieniu może być powodem niewpuszczenia na terytorium Brazylii.

   

  DODATKOWE INFORMACJE

   

  Podróżujących liniami lotniczymi na terenie Wenezueli infromujemy, że oficjalna nazwa lotniska w Caracas to Międzynarodowe Lotnisko w Maiquetía im. Simona Bolivara (Aeropuerto Internacional de Maiquetía "Simón Bolívar"), w związku z czym oznaczone jest na tablicach informacyjncyh wenezuelskich lotnisk jako Maiquetía, a nie Caracas.  

   

  OSTRZEŻENIE

   

  W przypadku sytuacji nadzwyczajnej, kiedy zostanie ogłoszony w kraju stan alarmowy, kryzysowy prosimy o niezwłoczny kontakt z Ambasadą RP. Zawsze jest warto mieć przy sobie dane kontaktowe do naszej placówki, jak również do innych placówek krajów Unii Europejskiej. W przypadku podwyższonego zagrożenia zachęcamy do organizowania się w większe grupy rodzin, znajomych i do przygotowania zapasów jedzenia, najpotrzebniejszych produktów, środków czystości, leków na kilka dni.

   

   


   

  KARAIBY

   

  BEZWIZOWY RUCH NA KARAIBACH

   

  W związku z zawarciem dwustronnych Umów o zniesieniu obowiązku wizowego przy podróżach krótkoterminowych między państwami UE a następującymi państwami:  Barbados oraz Saint Kitts i Nevis, z dniem 28.05.2009 obywatele polscy mogą podróżować do wymienionych państw bez wizy na podstawie paszportu (paszporty zwykłe, służbowe i dyplomatyczne). Na terytorium każdego z tych państw obywatele polscy mogą przebywać maksymalnie przez trzy miesiące w okresie sześciu miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu na terytorium danego państwa. Pobyty bezwizowe nie dotyczą przyjazdów w celach zarobkowych i na pobyt stały. Na takich samych zasadach na terytorium RP mogą wjeżdżać obywatele ww. państw.

   

  Poniżej znajdują się informacje nt. zasad wjazdu do pozostałych krajów należących do kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas:

  Dominika - pobyt bez wizy do 21 dni

  Grenada - pobyt bez wizy do 30 dni

  Gujana - wymagana wiza

  Jamajka - pobyt bez wizy do 30 dni

  St. Vincent i Grenadyny - wjazd bez wizy, ale należy okreslić czas pobytu

  Surinam - wymagana wiza

  Trynidad i Tobago - pobyt bez wizy do 30 dni

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: