close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ROK MIŁOSZA

 • Rok Czesława Miłosza

   

  Rok 2011 został ogłoszony ROKIEM MIŁOSZA 

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

  W roku 2011 mija 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Uchwalony przez Sejm Rok Miłosza będzie okazją do przypomnienia poety i jego dzieła, a także szansą głębszej refleksji na temat związków jego życia i literatury w zagmatwanym XX wieku. W tym samym roku przypada też moment objęcia przez Polskę przywództwa w Unii Europejskiej. Mottem polskiej prezydencji w Unii będzie hasło zaczerpnięte z twórczości Noblisty: "Rodzinna Europa".
  100. rocznica urodzin poety została wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany będzie nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

  Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą - od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga edycja Festiwalu Literatury im. Czesława Miłosza, odbywającego się w Krakowie, od 9 do 15 maja 2011.

  Instytut Książki w połowie września 2010 uruchomił serwis www.milosz365.eu w wersji rosyjskiej i angielskiej, na którym zagraniczni czytelnicy znajdą wszystkie informacje o planowanych wydarzenia i wszelkich inicjatywach związanych z Rokiem Miłosza, a także wiele wiadomości o Nobliście - jego biografię i kalendarium życia, bibliografię dzieł i przekładów, wybór tekstów, interpretacje jego utworów, a także sporo interesujących zdjęć z różnych okresów jego życia.

  W języku polskim prowadzony jest serwis www.milosz365.pl

  Źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_rok_milosza_2011

   ************************************************************************************************

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: